Gminna Biblioteka Publiczna w Kątach Wrocławskich powstała na przełomie lat 1946/47 z inicjatywy lokalnego działacza społecznego i mieszkańca Stanisława Cisły. W swoim życiorysie zaznaczył on, że była to pierwsza biblioteka publiczna w powiecie wrocławskim.
Pod koniec lat 40. to właśnie ona była gminnym centrum kultury. W 1949 roku utworzona została także placówka biblioteczna w Gniechowicach. 15 lat później na terenie miasta znajdowały się aż trzy biblioteki – powiatowa, miejska i gromadzka.
Przez wiele lat nasza instytucja mieściła się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury, a od czterech lat zajmuje parter dawnego kościoła ewangelickiego, w sercu Kątów Wrocławskich (Rynek 2).
W 2017 roku powstała filia biblioteczna w Smolcu. Biblioteka wraz z filią zgromadziła do tej pory ponad 30 tys. woluminów i ponad 1000 audiobooków. Co roku finansowany jest dostęp dla czytelników do platformy Legimi, gdzie znaleźć można wiele, także nowych, interesujących ebooków i audiobooków. Ta forma czytelnictwa cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Biblioteki realizują zadania w zakresie zaspokajania potrzeb czytelniczych i informacyjnych. Podejmują inicjatywy zmierzające do aktywizacji kulturowej, oświatowej i edukacyjnej, nie tylko mieszkańców gminy. Do zakresu ich działań należą między innymi: gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych (ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących regionu), udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie woluminów czytelnikom na zewnątrz oraz prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych.
Oprócz gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów, ważną rolę w działalności odgrywa rozwój i zaspokajanie potrzeb oświatowych oraz kulturalnych społeczeństwa, która jest realizowana poprzez współpracę ze szkołami, przedszkolami, bibliotekami innych sieci, organizacjami oraz stowarzyszeniami. Biblioteka oferuje różnego rodzaju zajęcia edukacyjne dla żłobków, przedszkoli oraz seniorów.
Uczestnicy zapoznają się z budową naszej książnicy oraz pracą bibliotekarza. Dużą popularność wśród czytelników zdobyła akcja Mała Książka – Wielki Człowiek, która zachęca dzieci do obcowania z książką od najmłodszych lat, a także od trzech lat organizowany jest cieszący się sporą popularnością konkurs na Czytelnika Roku. Niezmienną atrakcją są organizowane przez nas każdego roku Noce Bibliotek oraz Karnawałowy Bal Biblioteczny. Dodatkowo często organizowane są wystawy tematyczne, nasze własne lub wypożyczane z wydawnictw, tematycznie związane z czytelnictwem oraz książkami.
Czytelnicy mogą nie tylko wypożyczać nowości wydawnicze, ale często też sami mają wpływ na to, co zostaje zakupione. Od kilku lat biblioteka korzysta z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowości wydawniczych. Organizowane są także zajęcia literacko – plastyczne oraz inne, około biblioteczne warsztaty. Zapraszani są autorzy książek zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W tradycję wpisały się biblioteczne dni: Kawy, Tłusty Czwartek oraz Dzień Czekolady, gdzie do wypożyczonych książek dorzucamy pączka z lokalnej cukierni, kawę z lokalnej palarni lub czekoladki z lokalnej fabryki. Promujemy bibliotekę i zasoby lokalne, a darczyńcy swoje produkty.
Biblioteka posiada cztery punkty bookcrossingowe, gdzie można przynieść swoje książki i skorzystać z innych. Taka wymiana przedłuża książkom ich „życie”. Dwa takie punkty znajdują się w bibliotekach, kolejne dwa na stacjach PKP w Kątach Wrocławskich oraz w Smolcu.